اعتراض اتحادیه نویسندگان بریتانیا به بی.بی.سی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بوک سلر، این اتحادیه در این بیانیه تاکید کرده که این «یک شرمندگی بزرگ» برای بی.بی.سی است اگر تصمیم خود مبنی بر حذف پخش داستان کوتاه از رادیو 4 این شبکه را عملی کند. 

این ایستگاه اوایل همین ماه اعلام کرد شمار پخش داستان کوتاه خود را از بهار آینده از سه داستان به یک داستان در هفته کاهش می دهد.
گوینت ویلیامز به عنوان رییس اتحادیه نویسندگان بریتانیا در نامه‌ای خطاب به رادیو 4 بی.بی.سی نوشت: «ما از شنیدن این اخبار حیرت زده شده ایم ، زیرا در جلسات اخیر شما بر تعهد بی.بی.سی به ارایه نوشته های جدید و اصیل تاکید کردید. با توجه به اهدای جایزه داستان کوتاه ملی با حمایت این شبکه برای بالا بردن آگاهی و قدردانی مردم از این فرم هنری، این رفتار بسیار عجیب به نظر می رسد.» 

در این نامه در ادامه آمده است :«به طور کلی، داستان کوتاه با داشتن یک رسانه مناسب آن هم دردوره اینترنت در حال تجربه یک زندگی مجدد در میان مردم است؛ این برای پادکست و دانلود هم عالی ست. ما متعجبیم که بی.بی.سی از امکانات تجاری این قالب غافل است و توجه مسئولان را به این مساله جلب می کنیم که این یکی از شکل‌های اقتصادی برنامه سازی هم هست و تنها هزینه آن پرداخت پول نویسنده و روخوانی متن است». 

دراین نامه ذکر شده که «این مایه شرمندگی بزرگی برای میراث بی.بی.سی در پرورش هنر داستان سرایی خواهد بود که مدت‌ها خیلی خوب در این زمینه فعالیت کرد و اکنون درصدد کاهش آن برآمده است. به ویژه باید یادآوری کرد که تنها چند سال پیش 5 برنامه در یک هفته پخش می شد.» 

اتحادیه نویسندگان درخواست برپایی یک نشست برای بحث درباره این نامه و بررسی این تغییرات و امضای یک تومار آنلاین را در وب سایتی با عنوان هفته ملی داستان کوتاه مطرح کرده است. 

در پاسخ به این درخواست از طریق همین سایت ، بی.بی.سی در بیانیه‌ای اظهار کرد: «از آوریل سال آینده، رادیو 4 حدود 100 داستان کوتاه در یک سال پخش می کند. رادیو 4 به حمایت از جایزه داستان کوتاه ملی ادامه می‌دهد و 5 نامزد نهایی را در هفته معرفی می‌کند». 

در ادامه این پاسخ ذکر شده که «رادیو 4 همچنین به برنده محبوب روخوانی «کتاب هفته» و «کتاب در وقت اضافی» نیز ادامه می‌دهد و از کتاب‌ها و کتابخوانان در برنامه هایی مثل «یک مطالعه خوب»، «کتاب باز» و «انجمن کتاب» حمایت می کند. نمایشی کردن آثار داستانی نیز در برنامه هایی چون «مجموعه کلاسیک» و «نمایش ساعت زنان» ادامه خواهد یافت. ویژه رادیو 4 هم به همکاری برای روخوانی شماری از کتاب ها در سال می پردازد». 

دراین بیانیه آمده است :«از نوامبر تا رسیدن بهار آینده، همه داستان‌های کوتاه خریداری شده طبق برنامه به کار خود ادامه خواهند داد».

/ 0 نظر / 82 بازدید