قدردانی از «اینس گایپل» با صلیب خدمت جمهوری فدرال آلمان

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، «امره توروک» رییس انجمن نویسندگان آلمان با ابراز خوشحالی از قدردانی از همکارش با اهدای این جایزه اظهار کرد: این جایزه قدردانی از یک نویسنده همیشه فعال و یک شخصیت نمونه بود.
 
«گایپل»  سال 2001 همراه با «یوآخیم والتر» آرشیو ادبیات ممنوعه و سرکوب شده در جمهوری دموکراتیک آلمان را تاسیس کردند که امروز این آرشیو دربرگیرنده اسناد مربوط به زندگی و آثار در حدود 100 نویسنده طرد شده است. همچنین رمان‌های «دفترچه» منتشر شده به سال 1999 و «بازی خانگی» منتشر شده به سال 2005 از جمله آثار «گایپل» با موضوع دوران جمهوری دمکراتیک آلمان است. 

«اینس گایپل» متولد 7 جولای 1960 در درسدن است. او پس از پایان دوران مدرسه از سال 1977 با ورود به رشته دو میدانی وارد عرصه ورزش شد و چند سال بعد به عضویت تیم ملی کشورش درآمد. او در سال 1989 به مجارستان گریخت و از آن زمان در مقابل دوپینگ در ورزش قهرمانی و فشار برای موفقیت در جوامع مبارزه می‌کند. وی در سال 2000 در جریان دادرسی علیه دوپینگ اجباری در زمان آلمان دمکراتیک جزو 120 شاکی پرونده بود. آن‌ها به دلیل صدمات جسمانی ناشی از دوپینگ اجباری در زمان آلمان دمکراتیک به دادگاه شکایت کرده بودند. «گایپل» که در آن زمان به عنوان یک قربانی دوپینگ شناخته شده بود سال 2005 تقاضا کرد تا نام او از فهرست رکوردها خط زده شود، چرا که این رکورد در نتیجه دوپینگ اجباری و صدمه جسمانی حاصل آمده است. 

اما«اینس گایپل» علاوه بر ورزشکار ابودن، یک پژوهشگر است. او آثار ادبی پراکنده «اینگه مولر» را جمع آوری و منتشر کرده و یک زندگینامه در مورد این نویسنده  به رشته تحریر درآورده است. او با کتاب های «جهان یک شطرنج است» 1999 و «سانسور کردن، سکوت کردن، فراموش کردن» در سال 2009 از نویسندگانی یاد کرده که در زمان جمهوری دموکراتیک آلمان به سکوت محکوم شدند. 

وی در مقام نویسنده در سال 1999 نخستین رمانش با نام «دفترچه» را منتشر کرد که موضوع آن در مورد یک مدرسه شبانه روزی دخترانه در زمان آلمان دموکراتیک است و خواننده را از طریق زبان فشرده و اغلب شاعرانه خود تحت تاثیر قرار می‌دهد. او در سال 2005 در دومین رمانش که با نام «بازی خانگی» منتشر شد، به تجربه فرار از میهن بی‌مهرش پرداخته است. این کتاب در حقیقت یک خداحافظی دردناک و وحشتناک است. 

«گایپل» با سمت پروفسور در خانه نمایش «ارنست بوش» برلین تدریس می‌کند.

/ 0 نظر / 68 بازدید